W dniach 31.03.- 04.04.2025 w Zespole Placówek Oświatowych w Strawczynie odbywał się Tydzień Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Każdy dzień poświęcono innemu przedmiotowi, zajęcia ukierunkowane zostały przede wszystkim na aktywności pozwalające czerpać przyjemność z wykorzystania nauk ścisłych i przyrodniczych, rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań i talentów wśród dzieci. Nie wszyscy uczniowie lubią te trudne przedmioty, wielu ich nie rozumie – projekt pokazał, że nauka to nie tylko liczby, działania, wzory i trudne zadania, ale również znakomita przygoda i mnóstwo dobrej zabawy.
Poniedziałek był dniem przyrodniczo-geograficznym. Przygodę z nauką rozpoczęliśmy od misji uratowania szkoły przed stworkiem Słodyczolubkiem, którego celem było pozbawienie wszystkich dzieci zdrowia. Miała ona formę escape roomu o zdrowiu, w rolę prowadzących i ekspertów wcielili się uczniowie klasy 7a, natomiast graczami byli uczniowie klasy czwartej. Pracując w zespołach, musieli wykonać 8 zadań, aby zdobyć komplet sprawności i uzyskać prezenty. Misja zakończyła się sukcesem, a dzięki zaangażowaniu uczniów stworek został pokonany.
Wtorek był poświęcony chemii. Uczennice z klasy 8B: L. Górecka, Z. Olszak, D. Piec, M. Surma, M. Zimna wykonały szereg pokazowych eksperymentów chemicznych dla uczniów klasy 3 A. Wśród pokazów znalazł się kolorowy wulkan, kolorowe bąbelki, ciecz nienewtonowska, cukierkowa tęcza a także bardziej wymagające doświadczenia: otrzymywanie tlenu z nadtlenku wodoru oraz reakcje barwne kwasów i zasad. Młodsi uczniowie z zainteresowaniem oglądali pokazy, zadawali pytania i mogli sami nieco poeksperymentować.
Środa była dniem fizyki. Większość uczniów uważa, że jest to trudny przedmiot, a przecież to właśnie dzięki niej możemy poznać zjawiska zachodzące w otaczającym nas świecie. Uczennice klasy 7b: Maja Baran, Julia Rowińska, Nela Sękowska, Judyta Kołomańska, Maja Świercz chciały podzielić się swoją pasją i pokazać, że fizyka to fascynujaca nauka, że można ją zrozumieć i polubić. Uczennice wykonały wiele ciekawych eksperymentów dla uczniów klas II, Ia i IIIb. Większość doświadczeń została wykonanych przy pomocy najprostszych środków, dlatego można powtórzyć je samodzielnie w domu. Te proste doświadczenia fizyczne zachęcają najmłodszych do stawiania hipotez, omawiania rezultatów tego, co widzieli i czego się nauczyli, i ponownego testowania swoich pomysłów. Pokazy wzbudziły wśród uczniów duże zainteresowanie, co zaowocowało ich czynnym udziałem w zaprezentowanych eksperymentach. Przekazana przez prowadzących wiedza, wsparta doświadczeniem, pozwoliła lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także zachęciła do dalszego odkrywania zastosowań fizyki w życiu codziennym.
W czwartek odbył się konkurs matematyczny „Magiczne kwadraty”. Eliminacje konkursowe przeprowadzono w klasach IV-VIII, zaś finał dla reprezentacji poszczególnych klas miał miejsce 3 kwietnia. Uczniowie mierzyli się z matematycznymi łamigłówkami w kategoriach klas IV-VI oraz VII-VIII. Zwycięzcami w poszczególnych grupach zostali:
- IV-VI - kl. VIb i VIa (Zuzanna Pawłowska, Dominik Zajęcki, Marta Sadło, Lena Met, Rafał Kołomański)
- VII-VIII - kl. VIIb (Seweryn Banaś, Maja Świercz).
Piątek to dzień techniki. Uczniowie klas szóstych zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom dawne metody wytwarzania tkanin i dzianin. Uczniowie klasy drugiej wykonywali tkane zakładki do książek, na przygotowanych wcześniej podkładkach wykonywali kolorowe sploty z wełen i włóczek. Podczas wykonywania tego żmudnego zadania dzieci mogły wykazać się kreatywnością i starannością oraz wytrwałością i cierpliwością.
Widząc zaangażowanie uczniów i ich zaciekawienie wydarzeniami, jakie miały miejsce w naszej szkole podczas „Tygodnia Nauk Ścisłych i Przyrodniczych”, mamy nadzieję, że udało nam się „odczarować” przedmioty ścisłe:)